Agentura Moody´s kritizuje české banky kvůli hypotékám
Podle informací ratingové agentury Moody´s Investor Service určených pro investory české banky nerespektují doporučení naší centrální banky ohledně limitů pro poměr mezi hypotečním úvěrem a hodnotou nemovitosti. Smutné zkušenosti s realitní bublinou dokazují, že takové jednání by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku České republiky
Ačkoliv ceny nemovitostí u nás výrazně vzrostly, komerční banky nerespektují zcela směrnici České národní banky (ČNB) omezující vysoce rizikové hypotéky. Agentura měla jako nejnovější k dispozici údaje za 2. čtvrtletí minulého roku. V tomto období činil podíl nových hypoték na 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti 28 %. Doporučení ČNB ale doporučuje jen 15 % takových hypoték.
V případě hospodářského poklesu by příliš velké množství rizikových hypoték mohlo prohloubit ztráty bankovních ústavů, pokud by se dosud rostoucí ceny nemovitostí prudce propadly. „Zadlužení českých domácností se postupně zvyšuje, a pokud by tento růst nebyl zadržen, může mít negativní dopad na finanční sílu obyvatelstva a vyústit ve snížení odolnosti bank i celé ekonomiky,“ uvedl analytik Moody’s Arif Bekiroglu.
Varování Moody’s se do značné míry shoduje s vyjádřením ČNB z ledna letošního roku, zveřejněným ve zprávě o rizicích pro finanční stabilitu. Mluvčí ČNB Marek Zeman k tomu uvedl: „Situaci bedlivě sledujeme a dále usilujeme o to mít zákonné pravomoci pro stanovování úvěrových limitů a vymáhání jejich dodržování, abychom mohli naplňovat náš mandát – udržování finanční stability českého finančního sektoru.“ Zeman dále upozornil, že ČNB o vývoji a stavu hypotečního trhu bude informovat ve Zprávě o finanční stabilitě, kterou banka zveřejní zhruba v polovině června.
Ceny nemovitostí v ČR stoupají, ve třetím čtvrtletí 2017 se meziročně zvýšily o 12,3 procenta. ČNB se domnívá, že jsou nadhodnoceny o deset procent a překračují základní makroekonomické ukazatele.
Agentura Moody´s ve své zprávě dále uvedla, že finanční zdraví českých domácností a jejich schopnost splácet úvěry hraje v české ekonomice významnou roli. Domácnosti dříve přispěly ke zmírnění dopadu poklesu vývozu. Nicméně postupné zvyšování základní úrokové sazby v příštích 24 měsících spolu s navýšením kapitálových rezerv by mělo přispět jak k omezení rizikového chování bank, tak ke snížení cen nemovitostí a hypoték.
Přitom dluh obyvatel České republiky v roce 2017 vzrostl meziročně o 9 %, tedy o 177,5 miliardy korun na celkových 2,14 bilionu korun. Z toho je téměř 80 % dluhů dlouhodobých, což představuje více než 1,7 bilionu korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Mezi dlouhodobé dluhy patří právě hypotéky a úvěry ze stavebního spoření určené na řešení potřeb souvisejících s bydlením.
(Zdroj: ČTK, BRKI a NRKI)