Úvěrové podmínky bank se podle ČNB ještě víc zpřísní
Česká národní banka (ČNB) zveřejnila šetření úvěrových podmínek bank, z něhož vyplývá, že banky očekávají ve 2. čtvrtletí letošního roku další zpřísnění úvěrových podmínek u úvěrů domácnostem, zatímco podmínky u podnikových úvěrů se nezmění.
ČNB k tomu ve zveřejněných výsledcích šetření uvádí: „Spolu s úvěrovými standardy se dále zpřísnily i celkové podmínky při schvalování úvěrů na bydlení v rozsahu 23 % čistého tržního podílu, v jejich struktuře pak zejména požadavky na poměr LTV a splatnost úvěrů (42 %, resp. 22 % čistého tržního podílu). Naopak průměrné úrokové marže bank nadále klesaly u 27 % bankovního trhu.“ LTV (Loan to value) vyjadřuje poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti.
Podobné zpřísnění banky provedly u úvěrů pro domácnosti už v 1. čtvrtletí 2018, ale u úvěrů podnikům je zásadněji nezměnily. V konkrétních podmínkách jednotlivých bank se tak projevilo zavádění opatření doporučených ČNB a také zvýšení nákladů financování bank u úvěrů na bydlení.
Poptávka po úvěrech na bydlení klesla v důsledku nárůstu cen rezidenčních nemovitostí, již zmíněných opatření ČNB a také zvýšení úrokových sazeb. Zároveň rostla poptávka po spotřebitelských úvěrech, ale jen u poměrně malé části bankovního trhu. Banky dle výsledků ČNB očekávají, že ve 2. čtvrtletí 2018 se poptávka domácností po úvěrech na bydlení nijak zásadně nezmění. U spotřebitelských úvěrů zájem poroste, ale opět u relativně malé části bankovního trhu.
Podobně jako v předchozích čtvrtletích se dá z výsledků šetření indikovat, že dostupnost úvěrů na bydlení se bude dále snižovat. Zatímco v minulosti bylo možní získat úvěr až na 100 % hodnoty nemovitosti, v současnosti díky regulačním opatřením toto procento stále klesá. V současnosti se pohybuje nejčastěji kolem 70 %. To je problém pro osoby, které nemají naspořeno potřebných 30 %. Navíc tento podíl se vyjádřeno penězi stále zvyšuje právě proto, že ceny nemovitostí dále rostou. Počet lidí, kteří na hypotéku dosáhnou, bude v lepším případě stagnovat, v horším i klesat. Podle údajů Fincentrum Hypoindex bylo v únoru sjednáno 7 446 hypotečních úvěrů, což je nejméně za posledních sedm měsíců.
Snižující se dostupnost souvisí jak s přísnějšími doporučeními ČNB zaměřujícími se na trh rezidenčních nemovitostí, tak i s růstem tržních úrokových sazeb. Stejného názoru je také analytik ING Bank Jakub Seidler, který uvedl: „Ačkoli ty (tržní úrokové sazby, pozn. red.) v posledních měsících nepatrně klesají z titulu přehodnocování trhu rychlosti budoucího zvyšování sazeb ČNB, domníváme se, že jde spíše o dočasný jev a úrokové sazby delších splatností se vrátí k pozvolnému růstu.“
Podle Jakuba Seidlera lze očekávat i další pozvolné zvyšování sazeb u hypotečních úvěrů. „Vzhledem k vyšším úrokovým sazbám a zejména k vysokým cenám nemovitostí v kombinaci s opatřeními ČNB omezujícími velikost úvěru k hodnotě nemovitosti bude objem nových úvěrů na bydlení v letošním roce slábnout, a nepřekoná tak rekordní objem minulého roku,“ dodal analytik.
(Zdroj: ČNB, ČTK)